Hippony – hipoterapia bez barier – Festyn Rodzinny w Starej Kamienicy


OrganizatorkiW sobotę 19 lipca br. w „Stajni Orion” w Starej Kamienicy odbył się Festyn Rodzinny, który rozpoczął cykl zajęć projektu pt. „HIPPONY – hipoterapia bez barier”. Organizatorem tego przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Osób Przewlekle Chorych POMOCNA DŁOŃ wraz z partnerami:

  1. Miasto Jelenia Góra.
  2. Przedszkole Integracyjne nr 14 w Jeleniej Górze.
  3. Karkonoskie Centrum Edukacji i Pomocy Psychologiczno- Pedagogicznej – Dorota Grabowska.
  4. Szkoła Podstawowa nr 8 w Jeleniej Górze.

Patronat Medialny nad Projektem objęła Telewizja lokalna STRIMEO TV.
Projekt jest współfinansowany przez Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

W spotkaniu uczestniczyło około 40 osób – przede wszystkim niepełnosprawne dzieci z rodzinami i opiekunami oraz wolontariusze biorący udział w zajęciach hipoterapii. Byli również przedstawiciele instytucji partnerskich oraz Prezydent Jeleniej Góry Pan Marcin Zawiła.

Spotkanie rozpoczęła Prezes Stowarzyszenia Pani Teresa Adamowicz, która wyraziła wielką wdzięczność za liczne uczestnictwo zaproszonych gości, sympatyków „Pomocnej Dłoni” i niepełnosprawnych dzieci. Następnie głos zabrała Pani Małgorzata Hałon z sekcji Hipoterapii, wieloletni pedagog i hipoterapeuta, która omówiła wszystkie działania projektowe, skierowane na grupę docelową, czyli 10 dzieci niepełnosprawnych i ich rodziców.

Goście

Kolejnym punktem programu był kadryl, czyli synchroniczna jazda konna do muzyki. Wielka atrakcją były przebrania koni i amazonek, można było również przejechać się na koniu i zrobić pamiątkowe zdjęcie.

Pani Małgosia zaprezentowała także krótkie zajęcia hipoterapii, udowadniając, że koń jest uniwersalnym stanowiskiem terapeutycznym. Po miłych wrażeniach uczestnicy udali się na miejsce grillowania, posilając się kiełbaskami, napojami i owocami. Zgodnie z tematyką spotkania dzieci i rodzice wspólnie uczyli się piosenki „Wio, koniku…”, co sprawiło, że nastrój był bardzo miły i radosny, mimo męczącego upału. W przerwie biesiady była prezentacja karetki pogotowia. Służba medyczna, zapraszając dzieci do karetki, opowiadała, czym zajmuje się transport medyczny, jakie jest jej wyposażenie i do czego służy itp.

Integracyjne spotkanie w Stajni Orion zakończyło się o godzinie 1400 . Założony cel został osiągnięty, w klimacie koni i natury spotkały się osoby, którym temat dzieci niepełnosprawnych i ich rodzin nie jest obcy, które zechciały poświęcić swój wolny czas na pomoc. Dziękujemy Gościom i wszystkim zaangażowanym w organizację Festynu Rodzinnego.