Hippony – hipoterapia bez barier – Integracyjne Spotkanie Plenerowe – relacja


Impreza 2 sierpnia 1Dnia 2 sierpnia 2014r. w godzinach 1100 – 1400 w Stajni ORION w Starej Kamienicy 103 odbyła się Integracyjna Impreza Plenerowa pt. „Pokaz naturalnej tresury konnej i sztuki kowalskiej oraz pokaz zajęć dogoterapii i tresury psa”.

Było to kolejne spotkanie zaplanowane w ramach projektu „HIPPONY, hipoterapia bez barier” zorganizowane przez Stowarzyszenie Osób Przewlekle Chorych „Pomocna Dłoń” finansowane przez Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Celem imprezy było przybliżenie uczestnikom tematyki związanej z terapiami zwierzęcymi, nauka postępowania ze zwierzętami, pokonywanie lęku i ukierunkowanie na poprawne relacje oraz poznanie sztuki kowalskiej.

Uczestnikami były dzieci niepełnosprawne wraz z rodzinami, dzieci skupione w stajni, wolontariusze, sympatycy zwierząt. Zaproszeni goście to znany jeleniogórski Psicholog Pan Waldemar Leszczyński wraz ze swoimi podopiecznymi ON Rolfem i małą suczką Zorbą, który wytłumaczył uczestnikom, jak  należy postepować z psami, aby relacje były dobre i bezpieczne. Pokazał również, jak powinien wyglądać pierwszy kontakt z psem. Pan Waldek zrobił to, wykorzystując oczywiście swoje psy, a także komputer.

Dzieci były zaciekawione, rodzice zadawali pytania. Kolejny gość to kowal i znawca natury końskiej Pan Ireneusz Grobelny, który pokazał dzieciom, jak powinno się dbać o końskie nogi, czyli kopyta, zgodnie z powiedzeniem “nie ma kopyt, nie ma konia”. Zadziwiające było, z jakim zainteresowaniem dzieci słuchały wykładu, rodzice również.

Najwięcej jednak pytań miały osoby skupione w stajni, właściciele i opiekunowie koni. Kolejny element to pokaz (w pigułce) prawidłowego postępowania z koniem zakończony pięknym galopem na oklep.

W spotkaniu uczestniczyło około 30 osób, które skupione były wokół suto zastawionego stołu. Jako przyjaciele zwierząt staramy żywić się tylko warzywami i owocami, co bardzo odpowiadało uczestnikom i zaproszonym gościom.

Relacja ze spotkania na strimeo.tv: http://strimeo.tv/pl/informacja/hipoterapia-najlepsza-rehabilitacja