Jesienny spacer w Koronach Drzew


Stowarzyszenie Osób Przewlekle Chorych POMOCNA DŁOŃ zorganizowało wyjazd autokarowy w dniu 14.10. 2017 do Czech na jesienny spacer „Ścieżkami w Koronach Drzew” – Jańskie Łaźnie. Grupa 43 osobowa (członkowie stowarzyszenia, miłośnicy i sympatycy ) przewodnikami górskimi p. Iwonką i Aliną. Podczas spacerowania zielonym szlakiem przez las do dolnej stacji kolejki linowej w Jańskich Łaźni , podziwialiśmy piękne korony drzew w barwach jesiennych słuchając opowieści pań przewodniczek.
Ścieżka liczy 1511m długości, którą pokonaliśmy maszerując „drewnianym chodnikiem” wznoszącym się stopniowo do góry. Pogoda podczas zwiedzania była niezbyt sprzyjająca, widoczność była zasłonięta opadającą mgłą i można było odczuć powiew zimnego wiatru.

Punktem kulminacyjny wycieczki było wejście na najważniejszą część konstrukcji wieży widokowej o wysokości 45 m.,(wysokość nad poziomem morza górnej platformy to 826,17m). Weszliśmy na nią maszerując „spiralnie” w unoszącą się ścieżką do góry Wędrówkę uatrakcyjniała przygotowane na trasie niespodzianki. Oprócz punktów widokowych i stacji dydaktycznych znajdowały się panele ekspozycyjne, ponad 40 tablic informacyjnych. Znajdowały się tam strefy rekreacji i zabawy.

Absolutną nowością jest poprowadzenie trasy nie tylko pośród koron typowego karkonoskiego lasu mieszanego, ale także pod ziemią, w głębi leśnego systemu korzeniowego. Ta część Ścieżki przebiega przez jaskinię znajdującą się 5m pod ziemią, o powierzchni 400 m2
Kolejnym punktem zwiedzania , był spacer po uzdrowisku, Kolonady i parku, na terenie którego znajduje się sanatorium dziecięce specjalizujące się w leczeniu dzieci z chorobą Heinego-Medina. Opiekę medyczną znajdą także osoby z chorobami mięśni, układu nerwowego, a także pacjenci onkologiczni. Uczestnicy mogli skosztować z wody uzdrowiskowej, z punktu gastronomicznego. Podziwiali piękną salę, gdzie odbywają się różne imprezy kulturalne. Odpoczywali na ławeczkach przy pięknej słonecznej pogodzie.

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się nad Upou – Mlade Buki – do Babi , gdzie ogladalismy Twierdze artyleryjska Stachelberg ,
Stachelberg jest największą twierdzą artyleryjską naszych południowych sąsiadów i jedną z największych twierdz w Europie, która w całości nigdy nie została ukończona. Po drugie: imponująca skala przedsięwzięcia zespołu czechosłowackich umocnień (1935-38) nasuwa skojarzenia z francuską linią Maginota, budowaną wzdłuż granicy Francji. Po trzecie: usytuowanie tych obiektów w Karkonoszach dla miłośniczki górskich wędrówek wystarczającą zachętą do obejrzenia..

Ostatnim punktem zatrzymania był sklepik w Kralowcu, gdzie uczestnicy mogli zaopatrzyć się w produkty czeskie. Po dokonanych zakupach wracaliśmy do domu przez malownicze krajobrazy polskiej jesieni Lubawkę , Przełęcz Kowararską do Jeleniej Góry.
Wycieczkowicze bardzo byli zadowoleni , z tego wyjazdu, pogoda dopisała, spacer wśród koron drzew malowniczy w jesiennych kolorach bardzo się podobał, humory dopisały. Opinie uczestniczek były , że to fajna wycieczka , dobry sposób na ból, samotność, i bycia razem. Prosili o następne takie wyjazdy.
Relacja na stronie „Jelonki”.