Niepełnosprawni na odpuście Św. Wawrzyńca


Śnieżka 0_201410 sierpnia 2014r. już po raz koleiny 45 – osobowa grupa niepełnosprawnych ze Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych „Pomocna Dłoń” dołączyła do setek osób biorących udział w pielgrzymce na Śnieżkę w związku z obchodami święta ludzi gór, które wypada w dniu św. Wawrzyńca. Tym razem grupa przyjechała autokarem z przewodnikiem górskim od strony czeskiej do Pecu. Następnie nowo zmodernizowaną kolejką linowa wjechali na Śnieżkę.
Na szczycie o godz. 12:00 odbyła się polsko – Czeska msza odpustowa w intencji ludzi gór, odprawiana wspólnie przez kilku kapłanów pod przewodnictwem Jana Vokála – biskupa ordynariusza z diecezji Hradec Kralove. Mszę koncelebrowali m.in. Stefan Cichy – biskup legnicki senior i Zbigniew Kiernikowski – biskup legnicki.
We wspólnej mszy na najwyższym szczycie Karkonoszy, oprócz ratowników i przewodników górskich, wzięli udział m.in. przedstawiciele Karkonoskiego Parku Narodowego, samorządu dolnośląskiego, członkowie wspólnot parafialnych i stowarzyszeń katolickich. Oprawę muzyczną zapewnił znakomity Dolnośląski Chór Rogów Myśliwskich „Fuzja”, złożony z połączonych grup z Wałbrzycha i Jeleniej Góry.
Po zakończonej uroczystości grupa podziwiała piękne krajobrazy pasm gór Karkonoszy po stronie polskiej i czeskiej, przy słonecznej, ale wietrznej pogodzie. Uczestnicy również robili zdjęcia pamiątkowe. Jedna z uczestniczek oznajmiła, że jest pierwszy raz na Śnieżce od prawie 60 lat i wyraziła wielkie zadowolenie, że miała możliwość poznania i bycia tu na górze wspólnie z miłośnikami gór. Dziękowała również Stowarzyszeniu za umożliwienie uczestnictwa we wspaniałej uroczystości.
Około godz. 15:00 grupa zjechała kolejką linowa do autokaru, aby wrócić do domu. Wszyscy byli bardzo zadowoleni z wyprawy na Śnieżkę, deklarowali przyjazd za rok.

Zobacz zdjęcia