Odpust św. Wawrzyńca


Na poniedziałkową Mszę Odpustowej z okazji dnia św. Wawrzyńca, patrona przewodników górskich, dołączyła 23-osobowa grupa ze Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych „POMOCNA DŁOŃ”.
Przyjechaliśmy busem z Jeleniej Góry do Pecu po czeskiej stronie Karkonoszy i z Renatą i Andrzejem Marchowskimi ze Stowarzyszenia GILDA Przewodników Sudeckich wjechaliśmy kolejką linową na Śnieżkę. Tam przewodnicy ciekawie opowiadali o historii naszych pięknych szlaków górskich, a uczestnicy konsumowali zabrane ze sobą kanapki. Jakaż przyjemność tam być, uczestniczyć w pięknym wydarzeniu i podziwiać otaczające piękno!

O godz. 12. w intencji ludzi gór i w podziękowaniu za całoroczną, trudną pracę odbyła się Msza Św. pod przewodnictwem księży biskupów z Polski i Czech. W czasie nabożeństwa został poświęcono nowy samochód land rover defendera, jaki niedawno otrzymała GK GOPR. W uroczystości wzięli udział m.in. ratownicy i przewodnicy górscy, pani posłanka na Sejm Marzena Machałek i przedstawiciele samorządu lokalnego oraz innych instytucji.

Po zakończonej uroczystości przy słonecznej pogodzie uczestnicy podziwiali piękne krajobrazy Karkonoszy po stronie polskiej i czeskiej i robili pamiątkowe zdjęcia. Jedna z uczestniczek oznajmiła, że była ostatni raz na Śnieżce 30 lat temu i wyraziła wielkie zadowolenie z powtórnej obecności w towarzystwie około połowy tysiąca ludzi, w tym tak licznej grupy „ludzi gór”.

Około godz. 14.30 zjechaliśmy kolejką linową do naszego busa, aby wrócić do domu. Wszyscy byli bardzo zadowoleni z wyprawy na Śnieżkę i deklarowali przyjazd za rok.